Tieši uz saturu
Somijas ārlietu ministrija

Somijas vēstniecība, Rīga: Aktualitātes: Informācijai

SOMIJAS VĒSTNIECĪBA, Rīga

Kalpaka bulvaris 1
LV-1605 Rīga, Latvija
Tel. +371-6707 8800
E-pasts sanomat.rii@formin.fi
English | Latviski | Suomi | Svenska |  | 
Normāli burtiRakstīt lielākiem burtiem
 
Jaunumi, 2017.11.17.

Latviešu valodā izdota Renē Nīberga grāmata

Grāmatas prezentācija Somijas vēstniecībā. Foto: Jānis Brencis

15.novembrī  Rīgā, Somijas vēstniecības telpās notika diplomāta Renē Nīberga(René Nyberg) grāmatas "Pēdējais vilciens uz Maskavu" prezentācija. Bija ieradušies mēdiju pārstāvji kā arī citi viesi. Grāmata ir jau tulkota un izdota igauņu un krievu valodās un, pateicoties apgādam «Jumava»,tagad tā ir lasāma arī latviešu valodā.

Somijas vēstnieks Olli Kantanens savā uzrunā uzsvēra, ka Nīberga grāmata ir liecība par Latviju vienā no sarežģītākajiem vēstures posmiem. Daudzi vēstures notikumi ir dokumentēti un pieejami, bet liecības no 1941.-1991.gadam netiek plaši aprakstītas vēstures dokumentos. Tieši šo laika posmu autors atspoguļo grāmatā no sava personīgā skatu punkta.

René Nībergs (pa labi) ar viesiem Žaneti Ozoliņu un Andri Piebalgu. Foto: Jānis Brencis

Renē Nīberga grāmata sniedz ieskatu ebreju un jūdaisma vēsturē Krievijā, Baltijā un Somijā. Somijas sabiedrībai šī tēma nav īpaši pazīstama, jo Somijā dzīvo tikai neliela ebreju kopiena un tai nav bijusi liela loma Somijas vēstures veidošanā. Nībergs uzsvēra, ka Somijā dzīvojošie ebreji ir cara armijas karavīru pēcteči.

Grāmatā tiek aprakstītas vēsturiskas liecības par Rīgu un Latviju. Tās sižeta pamatā ir Helsinkos dzīvojošas ebreju ģimenes meitas un viņas Rīgas radu likteņstāsti. Grāmatas nosaukums "Pēdējais vilciens uz Maskavu" ir radies vēsturiski.  Kad no Rīgas centrālās stacijas 1941.gada jūnijā uz Maskavu devās pēdējais vilciens, tajā atradās grāmatas autora mātes māsīca Maša un viņas vīrs Jozefs. Dažas dienas vēlāk Hitlera armija okupēja Rīgu, un te palikušie ģimenes locekļi tika nogalināti.

Renē Nībergs ir ilgus gadus strādājis Somijas Ārlietu ministrijas diplomātiskajā dienestā. No 1971. - 2000.gadam viņš ir veicis diplomāta pienākumus Maskavā, Ļeņingradā, Briselē, Vīnē un Bonnā kā arī   bijis  vēstnieks Somijas vēstniecībā Maskavā un vēlāk arī Berlīnē. No 2008.gada, Nībergs veica izpilddirektora pienākumus organizācijā East office of Finnish industries. Renē Nībergs pensionējās 2013.gadā.

Izprintē šo lapu

Atjaunināts 2017.11.17.


© Somijas vēstniecība, Riga | Informācija www-pakalpojumam | Kontaktinformâcija