Tieši uz saturu
Somijas ārlietu ministrija

Baltijas jūra – unikāla un viegli ievainojama - Somijas vēstniecība, Rīga : Par Somiju : Baltijas jūra

SOMIJAS VĒSTNIECĪBA, Rīga

Kalpaka bulvaris 1
LV-1605 Rīga, Latvija
Tel. +371-6707 8800
E-pasts sanomat.rii@formin.fi
English | Latviski | Suomi | Svenska |  | 
Normāli burtiRakstīt lielākiem burtiem
 

Baltijas jūra – unikāla un viegli ievainojama

Baltijas jūra ir neliela, daļēji slēgta jūra, kas atrodas Somijas dienvidos.

coastline, sun.Baltijas jūru ieskauj deviņas valstis. Foto: Maria Lāmanena/ Helcom.

Baltijas jūra ir neliela, daļēji slēgta jūra, kas atrodas Somijas dienvidos.

Tā ir unikāla un ekoloģiskā ziņā ārkārtīgi viegli ievainojama jūras vide, un tā ir viena no visvairāk piesārņotajām ūdenstilpēm pasaulē. Visbīstamākā problēma, kas apdraud Baltijas jūru, ir eitrofikācija – to izraisa lielais barības vielu daudzums atkritumu, mēslojumu u.tml. veidā, kas ieplūst ūdenī.

Baltijas jūru ieskauj deviņas valstis. Simtiem upju satek jūrā. Vienīgo saikni ar Ziemeļjūru un Atlantijas okeānu nodrošina divi šauri un sekli jūras šaurumi. Tāpēc ūdens ilgstoši saglabājas Baltijas jūrā, un aplēses liecina, ka ūdens masa pilnībā nomainās 30–50 gadu laikā.

 

Green grass.Parasto jūras zāļu (Zostera marina) zemūdens pļavas aizņem seklas piekrastes gultnes un platas upes grīvas; tās nodrošina dzīves vidi lielam organismu daudzumam. Parasto jūras zāļu klājienu trīsdimensiju struktūra lielā mērā nosaka vispārējo bioloģisko daudzveidību, un tās daudzums ir svarīgs zivīm (un zvejniecībai). Foto: Meža pārvalde (Metsähallitus).

 Satraucošā situācijā Baltijas jūrā rada gan tiešu, gan netiešu negatīvu ietekmi uz jūras izmantošanu. Tomēr pašreizējo situāciju ir iespējams mainīt, savstarpēji sadarbojoties Baltijas jūras valstīm, kā arī dažādiem publiskajiem un privātajiem partneriem.

Sadarbības uzlabošana Baltijas jūras reģionā – it īpaši jūras vides jomā – ir viena no Somijas valdības svarīgākajām prioritātēm. Somija piedalās ES pirmajā makroreģionālajā programmā – ES stratēģijā Baltijas jūras reģionam (EU Strategy for the Baltic Sea Region). BSAS process tika sākts Baltijas jūras rīcības samitā (Baltic Sea Action Summit – BSAS), kas notika Somijā 2010. gada februārī, lai mudinātu uz aktīvu rīcību Baltijas jūras aizsardzības nodrošināšanai.

© Somijas vēstniecība, Riga | Informācija www-pakalpojumam | Kontaktinformâcija