Tieši uz saturu
Somijas ārlietu ministrija

Elīna Broterusa un Rita Anttila grupas izstādes „Viņas” dalībnieces - Somijas vēstniecība, Rīga : Aktualitātes

SOMIJAS VĒSTNIECĪBA, Rīga

Kalpaka bulvaris 1
LV-1605 Rīga, Latvija
Tel. +371-6707 8800
E-pasts sanomat.rii@formin.fi
English | Latviski | Suomi | Svenska |  | 
Normāli burtiRakstīt lielākiem burtiem
 
Jaunumi, 2016.12.12.

Elīna Broterusa un Rita Anttila grupas izstādes „Viņas” dalībnieces

No 2016. gada 15. decembra līdz 2017. gada 22. janvārim Latvijas Fotogrāfijas muzejā skatāma fotogrāfu grupas izstāde „Viņas”. Izstādes atklāšana paredzēta 15. decembrī plkst. 17:00.

Grupas izstādes „Viņas” dalībnieces ir Elīna Broterusa (Somija), Rita Anttila (Somija), Vija Muragina (Krievija), Aija Bley (Latvija), Alise Rudēvica (Latvija) un Inta Puriņa (Latvija). Izstādē „Viņas” apkopotas sešas fotogrāfiju sērijas, kurās autores stāsta par mūsdienu sievieti – mīlošu māti, meitu, sievu, kas ikdienā pilda algota darba pienākumus, bet vakarā ir mājas pavarda sargātāja. Izstāde ir par sadzīvi, vērtībām, savstarpējām attiecībām, izskatu, sievišķības izpausmi, sievietes dzīves lomu laika griežos.

Elīnas Broterusas (1972) projekta „Broterusa, meitene” darba centrā ir Hanna Broterusa, dejotāja un horeogrāfe, četru bērnu māte. Fotogrāfijas uzņemtas Hannas ceturto dzemdību laikā, bet video – neilgi pēc viņas ceturtā bērna – pirmās meitas – piedzimšanas. Darba nosaukums likumsakarīgs Somijas dzemdību klīnikās pieņemtajai praksei – uz bērnu gultiņām rakstīt uzvārdu un bērna dzimumu. Kamēr draudzene – fotogrāfe darbojas ar objektīvu saskaņā ar fotogrāfijas veidošanas kritērijiem un nosacījumiem, patiesums un vieglums, ar kādu Hanna pozē kameras priekšā, padara šo darbu īpašu, liekot mums justies tā, it kā mēs pazītu fotogrāfi. Vai arī nepazīstam nemaz. E. Broterusa dzīvo un strādā Somijā un Francijā, viņa ir ieguvusi maģistra grādu Helsinku Mākslas un dizaina universitātē, kā arī studējusi ķīmiju Helsinku Universitātē. Māksliniece piedalās starptautiskās izstādēs jau kopš 1998. gada.

Fotogrāfiju sērijā „Nezināmā kompass” Rita Anttila (1988) pašportretu izmanto kā līdzekli, ar kura palīdzību izpētīt ķermeni un prātu, pārmaiņas un ierobežojumus. Nezināmais priekš Anttilas ir vieta subjektivitātei, kur viņa atrod tēmas saviem darbiem un kur fotogrāfiju pasaule kļūst par daļu no realitātes, kuru redz kamera. Rita Anttila atklāj: „Es strādāju intuitīvi, es spēlēju. Attēls ir kā puzle. Tikai darba procesā esmu spējīga apjaust tos pavedienus, kas aizved līdz nākamajam attēlam. Tomēr šī procesa avots ir iekšējā sajūta, ko es saucu par nezināmā kompasu. Tā ir vieta, visa neizbēgamā fiziskā telpa, kur arī atrodas vizuālā telpa. Es ievēroju neatgriešanās personīgās robežas, kas ir atzīmētas ar melanholisku nozīmi.Fotogrāfe ir ieguvusi bakalaura grādu Turku Mākslas akadēmijā, un šobrīd viņa studē Mākslu, dizaina un arhitektūras maģistra studiju programmā Aalto Universitātē, fotogrāfijas nodaļā. Viņa dzīvo un strādā Helsinkos.

Izprintē šo lapu

Atjaunināts 2016.12.12.


© Somijas vēstniecība, Riga | Informācija www-pakalpojumam | Kontaktinformâcija