Tieši uz saturu
Somijas ārlietu ministrija

Kalevalas diena – somu kultūras diena - Somijas vēstniecība, Rīga : Aktualitātes

SOMIJAS VĒSTNIECĪBA, Rīga

Kalpaka bulvaris 1
LV-1605 Rīga, Latvija
Tel. +371-6707 8800
E-pasts sanomat.rii@formin.fi
English | Latviski | Suomi | Svenska |  | 
Normāli burtiRakstīt lielākiem burtiem
 
Jaunumi, 2017.02.24.

Kalevalas diena – somu kultūras diena


Somu kultūras jeb Kalevalas diena ik gadu tiek svinēta 28. februārī. To svin par godu Eliasa Lenrūta sastādītajam somu tautas eposam "Kalevala". Somijā šie ir nozīmīgi svētki, jo Kalevala ir nacionālo jūtu, somu valodas un kultūras simbols, uz kura balstās somu identitāte.

Kalevalas dienu sāka svinēt 19. gadsimtā akadēmiskajās aprindās. Somu literatūras biedrība 1885. gadā sarīkoja pirmos Kalevalas svētkus par godu eposa publicēšanas 50. gadadienai. Somiem šī diena ir ļoti svarīga, jo Eliass Lenrūts, līdzās somu literārās valodas ”tēvam” Mikaelam Agrikolam, ir ieguldījis savu nozīmīgu artavu somu valodas attīstībā.

Pirmais Kalevalas izdevums iznāca 1835. gadā. Drīz vien to sāka saukt par somu nacionālo eposu. Lenrūts turpināja apkopot materiālus, un pēc kāda laika tika izdota eposa paplašinātā versija. Mūsdienās pazīstamais eposs tika izdots 1849. gadā. Zviedru valodā Kalevalu iztulkoja 1841. gadā un franču valodā 1845. gadā. Mūsdienās eposs Kalevala ir iztulkots vairāk kā 60 valodās.

Elias LenrūtsElias Lenrūts

Eliass Lenrūts ir dzimis 9. aprīlī 1802. gadā Sammati pagastā un miris 1884. gada 18. martā. Lenrūts bija somu valodas profesors un medicīnas doktors, kā arī rakstīja rakstus vairākām avīzēm. Savos mācību braucienos Somijā un Karēlijā viņš intervēja teicējus un pierakstīja dzeju un dziesmas, kuras kļuva par pamatu eposam ”Kalevala”. Daļu teksta viņš sarakstīja arī pats. 1835. gadā viņš visus tekstus apkopoja un izveidoja Kalevalu – eposu, kurš pēc sava apjoma var līdzināties sengrieķu eposiem "Iliāda" un "Odiseja".

Izprintē šo lapu

Atjaunināts 2017.02.24.


© Somijas vēstniecība, Riga | Informācija www-pakalpojumam | Kontaktinformâcija