Tieši uz saturu
Somijas ārlietu ministrija

Izstāde “Miranda: čigānu Holokausts” - Somijas vēstniecība, Rīga : Aktualitātes

SOMIJAS VĒSTNIECĪBA, Rīga

Kalpaka bulvaris 1
LV-1605 Rīga, Latvija
Tel. +371-6707 8800
E-pasts sanomat.rii@formin.fi
English | Latviski | Suomi | Svenska |  | 
Normāli burtiRakstīt lielākiem burtiem
 
Jaunumi, 2017.05.12.

Izstāde “Miranda: čigānu Holokausts”

Unikāla starptautiska izstāde “Miranda: čigānu Holokausts”, kura ir izveidota un arī tikusi izstādīta Somijā, sāk savu starptautisko turneju.

Vēstnieks Olli Kantanens un Veijo Baltcars

Pirmdien 15.maijā Rīgas Geto un Latvijas Holokausta Muzejā notika svinīga izstādes “Miranda: čigānu Holokausts" atklāšana, kurā piedalījās izstādes autors Veijo Baltcars (Veijo Baltzar), Somijas vēstnieks Latvijā Olli Kantanens, Starptautiskās Romu Savienības Prezidents Normunds Rudēvics,  Eiropas Reliģiskās biedrības "Šamir" prezidents Latvijā rabīns Menahems Barkans un  Rīgas mērs Nils Ušakovs.

Vēstnieks Olli Kantanens uzrunājot klātesošos teica:" Šī izstāde sniedz mums plašu informāciju par romu likteni Otrā Pasaules kara laikā. Somijā šo izstādi apmeklēja vairāk kā 1 miljons cilvēku, kas ir gandrīz katrs sestais Somijas iedzīvotājs. Es ceru, ka arī Latvijā un citās valstīs, kur šī izstāde aizceļos, interese  par to būs tikpat liela. Šīs zināšanas ir nepieciešamas visā pasaulē."

Ansamblis Ave Roma

Izstādes  atklāšanas ietvaros notika arī  romu mūzikas ansambļa "Ave Roma" koncerts.

Izstādi sagatavojusi asociācija Drom un radījis Drom priekšsēdētājs, pasaulē nopelniem bagātais kultūras darbinieks, slavens čigānu rakstnieks un gleznotājs Veijo Baltcars. Projekts “Ar Mirandas Acīm” ir veltīts starpkultūru dialoga radīšanai un Eiropas vēstures apmācības atjaunošanai. Miranda – čigānu Anna Franka, kas pārstāv jaunu un inovatīvu izstādes koncepciju, kā arī starptautisku brendu. Projekts piesaistīja lielu uzmanību, konkrētāk, tāpēc, ka tas kļuva par pirmo Holokausta izstādi, ko radīja paši čigāni Somijā.

Izstāde stāsta par noklusēto čigānu genocīdu Otrā pasaules kara laikā. Tā atspoguļo patiesu stāstu par Slovākijas čigānu sievieti, kuru Baltcars intervēja 2001. gadā un interviju pārveidoja romānā. Izvilkumi no romāna "Mans draugs Ādolfs" ir izstādes galvenais elements.

Otrā Pasaules kara laikā gandrīz puse no Eiropas čigāniem tika nogalināti Holokaustā. Pasaule atzina genocīdu pret ebrejiem, bet aizmirsa par čigāniem.  Plašākai auditorijai tas vēl joprojām ir nezināms temats. Palielinoties bēgļu plūsmai uz Eiropas Savienības valstīm, mums ir nepieciešams pārdomāt, kā izvairīties no vēstures atkārtošanās.  Vai ir iespējams veicināt  tautas kultūru un mākslu, nerunājot par tās vēsturi?

Projekta ietvaros izstāde apceļos 20 valstis. Latvijā izstādi varēs apskatīt no 15.maija līdz 15.septembrim.

Izprintē šo lapu

Atjaunināts 2017.05.16.


© Somijas vēstniecība, Riga | Informācija www-pakalpojumam | Kontaktinformâcija