Tieši uz saturu
Somijas ārlietu ministrija

Somu filmas Rīgas Starptautiskajā Filmu Festivālā - Somijas vēstniecība, Rīga : Aktualitātes : Informācijai

SOMIJAS VĒSTNIECĪBA, Rīga

Kalpaka bulvaris 1
LV-1605 Rīga, Latvija
Tel. +371-6707 8800
E-pasts sanomat.rii@formin.fi
English | Latviski | Suomi | Svenska |  | 
Normāli burtiRakstīt lielākiem burtiem
 
Jaunumi, 2017.09.05.

Somu filmas Rīgas Starptautiskajā Filmu Festivālā

Klāt rudens un arī Rīgas Starptautiskais Filmu Festivāls, kurš notiek no 7. līdz 17. septembrim kinoteātrī Splendid Palace. Festivāla programma, kas veltīta Ziemeļvalstu kino  saucas NORDIC HIGHLIGHTS un tā tiks atklāta 9.septembrī  plkst. 18.00 ar zviedru filmu “Pilsonis Šains”. Somu kino festivālā pārstāv četras  filmas.

Samurajs Rauni plakāts

"Samurajs Rauni", režisors Mika Rete, 2016

Rauni Reposārelainens ir neuzveicams samurajs-alkoholiķis, kas sēj vien postu un bēdas savā apkārtnē Somijas rietumos. Ciema iedzīvotāji no viņa ļoti baidās. Tiek izplānota Rauni nogalināšana, bet viņš to bez pūlēm novērš… Kurs gan uzdrošinājies pret viņu vērsties? Tā sākas asiņains un absurds stāsts par samuraju dzīvi Pori piekrastē.

Sekojot Alehandro Hodorovska, Emira Kusturicas un Pītera Grīneveja pēdās, šī ir sirreāla un vizuāli skaista traģikomēdija, kas radoši sajūdz somu un japāņu kultūras ar skaisto ziemeļu dabu.

16/09 16:00 Kino Splendid Palace, Mazā zāle

Kaisas apburtais mežs

"Kaisas apburtais mežs", režisore Katja Gurilova, 2016

Austrumu sāmu leģendas, mīti un liktenis. Pagājušā gadsimta 30. gados šveiciešu rakstnieks Roberts Krotets, uzklausot slimības laikā neparastos sapņos redzētā aicinājumam, devās uz Lapzemi. Viņš iemantoja tur mītošo sāmu uzticību un uz mūžu sadraudzējās ar Kaisu – tautas stāstnieci, pareģi un dziesminieci. Līdz pat 70. gadiem viņš kopā ar spāņu fotogrāfu Enriki Mendesu veica audio ierakstus un uzņēma kino materiālu, kas nesen pēc ilgiem meklējumiem nonāca režisores Katjas Gaurilovas – Kaisas mazmazmeitas – rokās. Tā varēja rasties un radās šī poētiskā filma par zemi, kur saplūst sapņojums un īstenība, un par ļaudīm, kam Otrais pasaules karš atņēma vēsturiskās mājas un dzīvesveidu…

 17/09 13:30 Kino Splendid Palace, Mazā zāle

"Cerības otra puse", režisors Aki Kaurismeki, 2017

Pirms dažiem gadiem somu režisors Aki Kaurismeki teica, ka vēlētos uzņemt filmu par skumjām cilvēka acīs. Nu tā ir klāt – bēgļu triloģijas otrā daļa (pirmā – traģikomēdija Havra, 2011).

 Kad varas iestādes sīrietim Hāledam (Šervans Hadži)nepiešķir bēgļa statusu un sūta atpakaļ uz Alepo drupām, viņš nolemj palikt Helsinkos nelegāli. Puisis sastopas gan ar rasisma izpausmēm, gan ar necerētu labestību. Soms Vikstrēms (Sakari Kuosmanens – aktieris un mūziķis, jūtas kā trešais brālis Kaurismeki, atveidojis lomas A. Kaurismeki filmās Vīrs bez pagātnes (2002), Skrejošie mākoņi (1996), Ļeņingradas kovboji dodas uz Ameriku (1989) u.c.) atrod viņu sava restorāna La Chope Dorée iekšpagalmā. Uz kādu brīdi liktenis šķiet vēlīgs…

17/09 16:30 Kino Splendid Palace, Lielā zāle

Tom of Finland filmas plakāts

"Tom of Finland", režisors Dome Karukoski, 2017

Tie nav tikai zīmējumi. Godalgotais režisors Dome Karukoski piedāvā 20. gadsimtā ietekmīgas un nozīmīgas geju kultūras personības dzīves un darba gaitu atainojumu.

 Touko Lāksonens, apbalvots virsnieks, atgriežas mājās pēc sirdi plosošas un varonīgas dzimtenes aizstāvēšanas Otrajā pasaules karā, taču miera laikos dzīve Somijā ir līdzvērtīgi mokoša. Pēckara Helsinkos notiek homofobiska vajāšana, un vīriešus viņa paziņu lokā pat piespiež precēt sievietes un radīt pēcnācējus. Tuoko patveras savā mākslā un zīmē no aizspriedumiem brīvus muskuļotus vīriešus homoerotiskās ainās. Viņa darbs, kas kļuvis slavens ar parakstu Tom of Finland, kļuva par vīriešu paaudzes emblēmu un uzjundīja geju revolūcijas liesmas.

15/09 22:00 Kino Splendid Palace, Lielā zāle

Festivāla programma NORDIC HIGHLIGHTS veidota sadarbībā ar Somijas, Norvēģijas, Zviedrijas un Dānijas vēstniecībām, kā arī Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā un Dānijas Kultūras institūtu Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. Šī īpašā kino panorāma atklāj Ziemeļvalstu rokrakstu filmu veidošanā, stāstu stāstīšanā, mākslā un mūzikā. Dažiem no mums tas šķiet eksotisks, citiem – ļoti tuvs un pazīstams, bet šajā rokrakstā tapušais allaž skar kaut ko ļoti cilvēcisku ikkatrā no mums. Ziemeļi nudien ir daudz tuvāk, nekā varētu šķist.

Izprintē šo lapu

Atjaunināts 2017.09.05.


© Somijas vēstniecība, Riga | Informācija www-pakalpojumam | Kontaktinformâcija