Tieši uz saturu
Somijas ārlietu ministrija

"Somija 100 mazuļi" saņem somu "zīdaiņa pūriņu" - Somijas vēstniecība, Rīga : Aktualitātes : Informācijai

SOMIJAS VĒSTNIECĪBA, Rīga

Kalpaka bulvaris 1
LV-1605 Rīga, Latvija
Tel. +371-6707 8800
E-pasts sanomat.rii@formin.fi
English | Latviski | Suomi | Svenska |  | 
Normāli burtiRakstīt lielākiem burtiem
 
Jaunumi, 2018.01.11.

"Somija 100 mazuļi" saņem somu "zīdaiņa pūriņu"

Svinot Somijas valsts neatkarības 100. gadadienu Somijas vēstniecība Rīgā  uzdāvināja "zīdaiņa pūriņu" 10 Latvijā dzimušiem mazuļiem. Pirmie septiņi mazuļi, kuri nāca pasaulē 2017. gada 6. decembrī – Somijas neatkarības 100. gadadienā-  saņēma  pūriņu  8. decembrī Rīgas dzemdību namā.  "Zīdaiņa pūriņu” bija priecīgas saņemt piecas ģimenes no Rīgas, viena – no Ogres un viena – no Langstiņiem.

Vēstniecība sveic loterijas uzvarētājus - Šmitu, Petrovu un Grīniņu ģimenes

Vēl trīs mazuļi, kuri piedzima Latvijā decembra mēnesī, kļuva par laimīgajiem uzvarētājiem loterijā, kuru Somijas vēstniecība Rīgā organizēja  sociālajos mēdijos. Loterijā ir laimējušas Šmitu, Petrovu un Grīniņu ģimenes no Rīgas.

"Zīdaiņa pūriņā” ietilpst bērna mantas, kas būs īpaši noderīgas mazuļa pirmajā dzīves gadā – ziemas un vasaras drēbītes, tajā skaitā siltais kombinezons un ratos ievietojamais guļammaiss, grāmatiņa vai rotaļlieta, kā arī higiēnas piederumi mammai un mazulim. Savukārt kasti, kurā ir ievietots “pūriņš”, varēs izmantot arī kā mazuļa pirmo gultiņu.

Pirmie mazuļi, kuri nāca pasaulē Somijas neatkarības 100. gadadienā saņēma "zīdaiņa pūriņu" Rīgas Dzemdību namā

 “Šī ir ļoti jauka iniciatīva, īpaši tiem, kuri kļūst par vecākiem pirmo reizi, jo tad ir daudz nezināmā un ir patīkami saņemt speciālistu sagatavotas jaundzimušajam nepieciešamās lietas. Domāju, ka no Somijas varam daudz ko mācīties un arī Latvijā būtu ļoti vērtīgi ko līdzīgu ieviest,” atklāj mazās Ineses mamma, "zīdaiņa pūriņa” saņēmēja Ilze.

Ir pagājuši 80 gadi kopš maternitātes pabalsta shēma Somijā tika ieviesta dzīvē. Kara laikā un pēc kara "zīdaiņa pūriņš" bija būtisks atbalsts maznodrošinātām ģimenēm, kuras dzīvoja trūcīgos apstākļos. Kopš tā laika dzīves apstākļi ir uzlabojušies, bet "zīdaiņa pūriņš" joprojām tiek augsti novērtēts un ir populārs Somijas sociālais nodrošinājums.

Latvijas Veselības ministre Anda Čakša izcēla somu zīdaiņa pūriņu ka paraugu, kurš sniedz vienlīdzīgas starta iespējas visiem

"Viena no galvenajām sastāvdaļām, veidojot veiksmīgu sabiedrību,  ir rūpēties par cilvēku labklājību pat grūtos apstākļos. Katrs ir pelnījis vienlīdzīgu dzīves sākumu. Tā ir galvenā Somijas "zīdaiņa pūriņa” ideja. Lai saņemtu “pūriņu", Somijas māmiņām līdz 4. grūtniecības mēnesim ir jāstājas ārsta uzskaitē", teica Somijas vēstnieks  Olli Kantanens, stāstot par "zīdaiņa pūriņa" nozīmi  Somijas sabiedrības attīstībā.

Katru gadu aptuveni 40 000 "zīdaiņa pūriņi" nonāk pie jaunajām ģimenēm. Somijas jaunās māmiņas var izvēlēties "pūriņa" vietā saņemt naudas pabalstu, tomēr vairāk nekā 90% no visām māmiņām savam pirmdzimtajam mazulim izvēlas "zīdaiņa pūriņu".

Par cik oriģinālais "zīdaiņa pūriņš" ir daļa no Somijas sociālās nodrosināšanas sistēmas, to nevar nopirkt vai pasniegt kā dāvanu.  Tāpēc dāvātos "zīdaiņa pūriņus" nodrošināja Somijas kompānija Nordic Birth Basket www.nordicbirthbasket.com/en/ . Šis projekts tika īstenots sadarbībā ar somu kompāniju Neste www.neste.lv/lv .

Lai uzzinātu vairāk par somu "zīdaiņa pūrinu",  apmeklējiet Somijas Sociālās Nodrošināšanas aģentūras KELA mājas lapu www.kela.fi/web/en/maternitypackage .

Izprintē šo lapu

Atjaunināts 2018.01.11.


© Somijas vēstniecība, Riga | Informācija www-pakalpojumam | Kontaktinformâcija