Tieši uz saturu
Somijas ārlietu ministrija

Izstāde kā tilts no Somijas simtgades uz Latvijas simtgadi - Somijas vēstniecība, Rīga : Aktualitātes

SOMIJAS VĒSTNIECĪBA, Rīga

Kalpaka bulvaris 1
LV-1605 Rīga, Latvija
Tel. +371-6707 8800
E-pasts sanomat.rii@formin.fi
English | Latviski | Suomi | Svenska |  | 
Normāli burtiRakstīt lielākiem burtiem
 
Jaunumi, 2018.02.16.

Izstāde kā tilts no Somijas simtgades uz Latvijas simtgadi

No 2018. gada 16. februāra līdz 8. aprīlim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) ir skatāma izstāde “100 priekšmeti no Somijas”.

Mati Sūronens (Matti Suuronen, 1933–2013). Moduļu nams “Futuro”. 1970. Foto: John Sturrock

Projekts veltīts Somijas valsts neatkarības simtgadei un piedāvā lielisku iespēju intriģējošā un kreatīvā veidā uzzināt pašu somu viedokli par Somiju un somiskumu. Izstādes ekspozīcijā katru neatkarības gadu raksturo viens priekšmets ar ikdienišķu, inovatīvu vai humoristisku nokrāsu. Kopumā tapusi unikāla 100 priekšmetu kolekcija, parādot dinamisku, panākumiem pilnu un radošu valsts attīstības ceļu, pa kuru somi atnākuši līdz mūsdienām. Nenoliedzami, Somijas dizains ir slavens visā pasaulē. Tālab izstāde vispirms asociējas ar tādiem jēdzieniem kā “Made in Finland” un “Designed in Finland”. Tomēr galvenokārt ekspozīcija skaidro, ko nozīmē dzīvot Somijā jeb “Life in Finland”.

Somijas vēstnieks Olli Kantanens izstādes atklāšanā teica: "Ar izstādi "100 priekšmeti no Somijas" mēs gribam sveikt Latviju un visus latviešus  jūsu valsts simtgadē!  Es ticu, ka šī izstāde, kas ir kā tilts no Somijas simtgades uz Latvijas simtgadi, sniedz mums vēl vienu iespēju stiprināt sapratni starp mūsu valstīm un mūsu tautām."

Izstādes laikā interesenti varēs iegādāties sniegpārsliņas formas atstarotājus, kuru

Sniegpārsliņas formas atstarotāji

mūsdienīgais dizains tapis 1953. gadā. Somi lepojas ar to, ka tagad tik pieprasīto un ikdienā nepieciešamo priekšmetu izgudroja nevis profesionālis, bet gan Perteli pagasta zemkopis Arvi Lehti 20. gadsimta 40.–50. gadu mijā.

Somi domā par savas tautas un valsts nākotni. Tas ir ļoti simboliski, ka Somijas simtgadei veltītajā izstādē par simto, 2017. gada priekšmetu kļuvis jaundzimušā pūriņš, ko sagatavojusi Somijas Sociālās apdrošināšanas aģentūra “Keila” (“Kela”). Ik gadu šī iestāde ap 40 000 topošo māmiņu dāvina šādu mazulim vajadzīgu apģērbu un priekšmetu komplektu.

Izstādes kuratori: Irena Bužinska, Pekka Toivanen, Anna Kortelainen

Izstādes kuratori – rakstniece, mākslas vēsturniece Anna Kortelainena (Anna Kortelainen) un dizainers Peka Toivanens (Pekka Toivanen) – ar 100 priekšmetu atlasi un izveidoto ekspozīciju vēlas ne tikai pastāstīt par Somiju, bet arī saņemt apmeklētāju atbildi uz jautājumu, kurš objekts no šī simta visvairāk asociējas ar somiskumu. Vēl viena no izstādes apskates un Somijas iepazīšanas iespējām ir aicinājums aplūkot tuvāk priekšmetu, kas tapis Somijā katra skatītāja dzimšanas gadā.

Izstāde guvusi lielus panākumus, un pirms ierašanās Rīgā to varēja redzēt Helsinkos, Tallinā, Oslo un Madridē.

Paralēli izstādei Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs sagatavojis plašu pasākumu programmu, kas iekļauj radošās darbnīcas, tikšanās, ekskursijas un citas aktivitātes.

Izstādi organizē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs sadarbībā ar Somijas institūtu Igaunijā (Suomen Viron-instituutti) un Somijas Republikas vēstniecību Latvijā

Izstādi atbalsta Somijas Rūpnieciskās mākslas apvienības Simtgades fonds, Alfreda Kordelina fonds, “Suomi 100”, Somijas Izglītības un kultūras ministrija.

Vairāk info: www.lnmm.lv

Izprintē šo lapu

Atjaunināts 2018.03.12.


© Somijas vēstniecība, Riga | Informācija www-pakalpojumam | Kontaktinformâcija