Tieši uz saturu
Somijas ārlietu ministrija

Ekonomika, uzņēmējdarbība un tehnoloģijas - Somijas vēstniecība, Rīga : Par Somiju : Ekonomika, uzņēmējdarbība un tehnoloģijas

SOMIJAS VĒSTNIECĪBA, Rīga

Kalpaka bulvaris 1
LV-1605 Rīga, Latvija
Tel. +371-6707 8800
E-pasts sanomat.rii@formin.fi
English | Latviski | Suomi | Svenska |  | 
Normāli burtiRakstīt lielākiem burtiem
 

Ekonomika, uzņēmējdarbība un tehnoloģijas

Līdz pat Otrajam pasaules karam Somija lielā mērā bija agrāra valsts, un mūsdienās tā ir transformējusies par postindustriālu sabiedrību, īpaši uzsverot izglītību un pētniecību. Valsts industrializācija sākās vēlu, bet pāreja no pirmapstrādes uz apstrādes rūpniecību ar intensīvu darbaspēka un investīciju izmantošanu un vēlāk – uz zināšanās balstītu ekonomiku notika ļoti strauji.

Mūsdienās Somijas ekonomika ir viena no visvairāk konkurētspējīgajām ekonomikām pasaules mērogā. Šī valsts lielā mērā ir globalizēta, un ārējā tirdzniecība ir kļuvusi par biznesa kultūras neatņemamu sastāvdaļu.

Somijai ir raksturīga zināšanu ekonomika

Circuit. Zināšanas ir Somijas ekonomiskās izaugsmes un transformēšanās virzītājspēks. Foto: Tekes / Juha Sūronens.

20. gadsimta 90. gados zināšanas kļuva par ekonomiskās izaugsmes un transformācijas virzītājspēku, un pēc nepilniem desmit gadiem Somijas ekonomika specializējās informācijas un komunikācijas tehnoloģijās (Information and communications technology – ICT).

Līdzās elektronikas un augsto tehnoloģiju nozarēm ir saglabājušās tradicionālās industrijas jomas. Somija ir viena no vadošajām kokmateriālu ražotājvalstīm pasaulē.

Līdzās mežam vērtīgs Somijas dabas resurss ir vairāki iežu veidi, kas izmantojami rūpnieciskām vajadzībām.

Somijas ekonomikas lielākais segments ir pakalpojumi (65%), otrs lielākais – rūpniecība un pārstrāde (31%). Pirmapstrāde veido 3%.

Somijas ekonomika ir konkurētspējīga

Somijas ekonomika ierindojas visvairāk konkurētspējīgo valstu ekonomiku vidū pasaulē. Somija joprojām ir līderpozīcijās pārskatos par augstāko izglītību un apmācību, jo pozitīvais rezultāts ir sasniegts, pateicoties vairākus gadu desmitus ilgai izglītības sistēmas kā prioritāra virziena attīstībai. Tāpēc Somijas darbaspēks prot ātri pielāgoties mainīgai videi, un tas ir stabils pamats augsta līmeņa tehnoloģiju apgūšanai un inovācijām. Somija ir atzīta par valsti, kurā ir viens no zemākajiem korupcijas līmeņiem pasaulē.

Somijas eksporta globālie mērogi

Somijas eksports veido gandrīz 50 procentus no valsts IKP, tāpēc ārējā tirdzniecība ir biznesa kultūras neatņemama sastāvdaļa.

Finnish coin. Heraldic lion.Gandrīz puse Somijas IKP veido valsts ārējā tirdzniecība. Foto: Tekes/ Juha Sūronens.

Somijas tuvākie tirdzniecības partneri ir valstis kontinentālās Eiropas ziemeļos, Lielbritānija, Vācija, Skandināvija, Baltijas valstis un Krievijas reģioni Somijas pierobežā. Somijas priekšrocības sadarbībai ar šīm valstīm balstās uz loģistiku, kultūras izpratni, svešvalodu zināšanām un pieredzi operācijās ar riska kapitālu. Galveno tirdzniecības partneru vidū ir Krievija, Vācija, Lielbritānija, Zviedrija, Ķīna un Nīderlande.

Somijas inovācijas tehnoloģiskās un sociālās jomās

Somija sistemātiski ir veicinājusi inovāciju ieviešanu dažādos veidos un ar dažādu iniciatīvu starpniecību, to vidū – Nacionālā inovāciju stratēģija, tehnoloģiju programmas, kā arī reģionālo zinātnes un tehnoloģiju parku tīkls. Somija ir viena no līdervalstīm pasaulē budžeta piešķīruma ziņā pētniecībai un attīstībai, rēķinot uz vienu iedzīvotāju. Somija ir vadošajās pozīcijās arī sociālu inovāciju jomā.

Somijas uzņēmumi izmanto jaunās tehnoloģijas un ir uzskatāmi par celmlaužiem šajā ziņā. Somijas inženieru un zinātnieku ieguldījums ir pamanāms starptautiskā mērogā dažādās jomās un produktu kategorijās. Tas attiecas uz daudziem produktiem mežsaimniecībā, inženierzinātnēs, kā arī informācijas un komunikāciju tehnoloģijās.

Somijas panākumi spēļu industrijā

An angry bird merchandise. A Red soft toy.

Somijā tapusī spēle Angry Birds(Niknie putni) ir kļuvusi par mūsdienu aktualitāti. Foto: ccby2.0

.

Vai zinājāt, ka Angry Birds(Niknie putni) ir tapuši Somijā? Somijas spēļu industrija ir plaši attīstījusies pēdējo desmit gadu laikā. Šo panākumu galvenais faktors ir izteikts pieprasījums pēc spēlēm. Spēles ir sociāli pieņemams izklaides veids, kas aizvien vairāk kļūst par populāru laika kavēkli. Somijas uzņēmumi vēlas investēt inovatīvos risinājumos, un, pateicoties valsts izcilajai izglītības sistēmai un infrastruktūrai, labākās prasmes un pieredze tehnoloģiju jomā ir meklējama Somijā.

Tīrās tehnoloģijas (cleantech) – pret klimata pārmaiņām

Jēdzienu tīrās tehnoloģijas(cleantech) attiecina uz produktiem, pakalpojumiem, procesiem un tehnoloģijām, kas aizkavē vai samazina kaitīgu ietekmi uz vidi.

Cleantech logoCleantech darbības mērķis ir klimata pārmaiņu novēršana.

Somijas tīro tehnoloģiju segmentu veido apmēram 2000 uzņēmumu. Somijas uzņēmumi ir līderi pasaules mērogā enerģijas efektivitātes, tīru rūpniecisko procesu un bioenerģijas nozarēs un ieņem stipras pozīcijas tādās jomās kā analīze un automatizācija, atjaunojamā enerģija, atkritumu pārstrāde, ūdens un notekūdeņu attīrīšana un emisijas samazināšana. 

© Somijas vēstniecība, Riga | Informācija www-pakalpojumam | Kontaktinformâcija