Tieši uz saturu
Somijas ārlietu ministrija

Apkārtējā vide: dzeramā ūdens zeme Somija - Somijas vēstniecība, Rīga : Par Somiju : Apkārtējā vide: dzeramā ūdens zeme Somija

SOMIJAS VĒSTNIECĪBA, Rīga

Kalpaka bulvaris 1
LV-1605 Rīga, Latvija
Tel. +371-6707 8800
E-pasts sanomat.rii@formin.fi
English | Latviski | Suomi | Svenska |  | 
Normāli burtiRakstīt lielākiem burtiem
 

Apkārtējā vide: dzeramā ūdens zeme Somija

Somijas tautai ir ļoti cieša saikne ar dabisku apkārtējo vidi, un daba ir neiztrūkstoša dzīves sastāvdaļa. Somija ir Ziemeļvalsts Eiropas ziemeļos. Somijas vide ir nepiesārņota, un valstī valda senas tradīcijas dabas aizsardzības jomā.

Somijas tautai ir unikālas attiecības ar dabu

Sun above the horizon in Finland.

Somijas ziemeļos saule vasarā nenoriet vispār. Foto: MEK.

Somijas teritorija atrodas starp 60. un 70. ziemeļu paralēli, vistālāk Eiropas kontinenta ziemeļos. Ceturtā daļa valsts teritorijas atrodas otrpus Polārajam lokam. Rietumos Somijai ir kopīga robeža ar Zviedriju, ziemeļos – ar Norvēģiju, austrumos – ar Krieviju, dienvidos – ar Igauniju pāri Somu līcim. Meži aizņem apmēram 75 procentus valsts teritorijas. Somija ir visvairāk mežiem klātā valsts Eiropā, un 20 milj. ha teritorijas aizņem meži.

Apmēram desmit procentu Somijas teritorijas aizņem ūdenstilpes, ne velti šo valsti dēvē par “Tūkstoš ezeru zemi”. Somijā ezeru ir vairāk nekā jebkurā citā valstī – tajā atrodas apmēram 190 000 ezeru. Somijā ūdensvados plūst dzeramais ūdens ar izcilu kvalitāti un svaigu garšu.

Somijā ir apmēram 180 000 salu. Gar krasta līniju izvietojušās apmēram 95 000 salu, kas veido vienu no pasaulē komplicētākajiem arhipelāgiem un lielāko salu grupu Eiropā. Tā sastāvā ir pašpārvaldes administratīvā province Ālandu salas, kas atrodas Somijas piekrastē dienvidrietumos.

Ar nelieliem izņēmumiem Somijas ainavu galvenokārt veido plakankalne. Augstuma ziņā lielākās reljefa atšķirības ir Sāmzemē, Ziemeļsomijā, kur atrodas augstākā virsotne valstī – Halti (1324 m vjl.).

Somijas flora un fauna

Somija atrodas taigas mežu zonā, kas aptver visu Eirāzijas ziemeļdaļu.

Wood anemones, white small flowers grow around Finland.Meža vizbuļi ir pavasara puķes. Somijā ir izplatīta tradīcija dāvināt māmiņai vizbuļus Mātes dienā. Somijā Mātes dienu svin maija otrajā svētdienā. Foto: MEK.

Šim meža tipam raksturīgas tikai dažas koku sugas. Galvenokārt tā ir parastā priede, parastā egle un bērzs, lai gan dažviet aug arī apses, alkšņi un pīlādži.

Dzīvnieku lielākā daļa ir raksturīga ziemeļu skujkoku mežu zonai, to vidū alnis un valsts nacionālais dzīvnieks – brūnais lācis. Arktiskā fauna ir raksturīga valsts ziemeļiem, savukārt Eiropas fauna – dienvidiem. Somijas savvaļas dzīvnieku vidū ir arktiskā lapsa, lidojošā vāvere, pogainais ronis, āmrija un vilks – tās ir apdraudētas dzīvnieku sugas. Somijas dabā ir sastopamas arī citas retas sugas, piemēram, lūsis, klinšu ērglis un baltā pūce.

Ladybug, Finland.Mārīte ir Somijas nacionālais kukainis. Foto: sxc.hu.

Ūdenstilpju plašumi lieti noder putniem un zivīm. Vasarās Somijā ligzdo daudz purva putnu un ūdensputnu sugu, tostarp vairākas pīļu un bridējputnu sugas, kā arī milzīgās dzērves. Somijā mīt 61 vietējā zivju suga, galvenokārt tās ir saldūdens zivis.

Klimats – siltāks, nekā var iedomāties

Somijas klimats ir maigāks, nekā varētu iedomāties. To ietekmē Baltijas jūra, plaši ezeru klāji un rietumu vēji, kas nes Golfa straumes sasildītu gaisu no Atlantijas okeāna. Tāpēc vidējā temperatūra ir par 6–10 grādiem augstāka nekā citviet šādos platuma grādos.

Gada laikā temperatūra Somijā var svārstīties pat vairāk nekā 80 °C amplitūdā. Klimatam ir raksturīgas aukstas ziemas, temperatūrai pazeminoties līdz -20 °C un vairāk, kā arī siltas vasaras, temperatūrai sasniedzot +30 °C.

Ap ziemas vidu Somijas ziemeļos saule nepaceļas virs horizonta līnijas vairāk nekā 50 dienas, turpretī vasarā tā nenoriet ne dienu, ne nakti vairāk nekā divus mēnešus.

Pateicoties ģeogrāfiskajam novietojumam zemeslodes ziemeļdaļā, Somijai ir raksturīgi četri gadalaiki ar izteiktām atšķirībām. Rudens un pavasaris ir īsi, un laikapstākļiem ir raksturīgas skaistas iezīmes, piemēram, pārsteidzošs koku lapotnes krāsojums septembrī. 

Gada vidējā temperatūra valsts galvaspilsētā Helsinkos ir 5,3 °C, un gada vidējais nokrišņu daudzums ir 600 mm.

© Somijas vēstniecība, Riga | Informācija www-pakalpojumam | Kontaktinformâcija